کتاب آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ( قابل سرچ)

کتاب آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ( قابل سرچ)
نوع فایل
pdf
تاریخ انتشار
27 می 2022
دسته بندی
45,000 تومان 25,000 تومان٪44 تخفیف

کتاب آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ( قابل سرچ)

 

📗 کتاب آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (چاپ سال ۹۶)

🖋 مولف : مهدی نظرپور

🔗 تایپی – با قابلیت جستجو

 

 

 

معرفی کتاب آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

کتاب آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اثری از مهدی نظرپور است که در دفتر نشر معارف به چاپ رسیده است. این اثر چکیده از قانون ایران است که با رویکرد توصیفی، تحلیلی و تطبیقی نوشته شده است.

درباره کتاب آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

قانون اساسی بهترین و گویاترین سندی است که برای شناسایی هر نظام سیاسی، اهداف، آرمان‌ها، اصول و ارزش‌های حاکم بر آن استفاده می‌شود. مهدی نظرپور نیز در کتاب آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با رویکرد توصیفی، تحلیلی، تطبیقی، نهادها و ساختارهای ایران را با کشورهایی که به شیوه لیبرال دموکرات اداره می‌شوند، مقایسه کرده است. این کتاب هشت فصل دارد و اولین کتاب درسی است که در این زمینه تالیف شده است.

فصل اول کتاب به کلیات می‌پردازد و مخاطبان را با تعریف و ویژگی‌های قانون، آشنا می‌کند. در انتهای کتاب هم اشاره‌ای به پیشینه قانون اساسی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی کرده است. در فصل دوم مخاطبان با کلیات نظام جمهوری اسلامی آشنا می‌شوند. نوع حکومت، اصول و مبانی اعتقادی، وظایف دولت، دین، مذهب، زبان، خط، تاریخ، پرچم، استقلال، آزادی، نظام اقتصادی، حاکمیت و منشأ آن و اصل تفکیک قوا از جمله مباحثی است که در این فصل می‌خوانیم.

حقوق و آزادی‌های اساسی مردم موضوع فصل سوم است و حقوق و آزادی‌های قضایی و امنیتی، حقوق و آزادی‌های سیاسی و حقوق و آزادی‌های رفاهی، آموزشی و تربیتی مطالب این فصل را تشکیل می‌دهند. رهبری در قانون اساسی، شرایط و ویژگی‌ها، وظایف، اختیارات و مسئولیت‌های رهبری در فصل چهارم مورد بررسی قرار می‌گیرند.

قوه مجریه ایران رئیس جمهور و همکاران او (یعنی هیئت وزیران، وزیران، معاونان، نماینده یا نمایندگان ویژه رئیس جمهور) در فصل پنجم مورد مطالعه قرار می‌گیرند و فصل ششم به قوه مققنه و قوه مققنه ایران اختصاص دارد. در فصل هفت با قوه قضائیه آشنا می‌شویم و وظایف آن را باهم مرور می‌کنیم.

فصل هشتم نیز به سازمان‌ها، نهادها و ارگان‌هایی همانند شورای عالی امنیت ملی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای بازنگری قانون اساسی سازمان صداوسیما، مجلس خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی شهر و روستا می‌پردازد و قوانین حاکم بر آن‌ها را مرور می‌کند.

دفتر نشر معارف وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‏‌ها، در سال ۱۳۷۶ تأسیس شد و در سال ۱۳۷۹ به صورت رسمی آغاز به کار کرد. این انتشارات تلاش می‌کند از دریچه اسلام ناب به بازخوانى، بررسى، نقد و تولید اندیشه در عرصه‌هاى مختلف بپردازد. از جمله این فعالیت‏ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به چاپ بیش از ۱۱۰۰عنوان کتاب در زمینه دروس معارف اسلامى دانشگاه‌ها، اندیشه‏‌های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبرى، پرسش‌ها و پاسخ‌هاى دانشجویى، معارف قرآن و اهل‏ بیت (ع)، دین‌پژوهى، اخلاق و عرفان، انقلاب اسلامى و تاریخ معاصر، مسائل جهان اسلام، غرب‏شناسی، شبهات فکری و عقیدتی، مسایل تاریخی و فلسفی، علوم انسانی، مسایل تربیتى، زن، خانواده و نقد فمینیسم و… اشاره کرد. نشرمعارف اخیراً نیز گام‏هایی در حوزه ادبیات داستانی برداشته است. این انتشارات با راه ‏اندازی ۳۰ مرکز فروشگاهی با عنوان تجاری «پاتوق کتاب» و همچنین برگزاری ۱۲ دوره مسابقات کتابخوانی «پویش روشنا» در سطح ملی، توانسته است گام‏های مفید و موثری در توزیع و ترویج کتابخوانی کشور بردارد.

آنچه این روزها بیش از هرچیز دغدغه نسل انقلابی است آشنایی جوانان و دانشجویان با حقیقت دین و معارف اسلام است، انتشارات در این زمینه پیشرو است و تلاش دارد پاسخی علمی و دینی برای تمام سوالات این نسل داشته باشد.

کتاب آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

تمام کسانی که دوست دارند با قوانین حاکم بر ایران آشنا شوند، می‌توانند از محتوای کتاب آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند.

 

 

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد. 
  • درصورتی ایمیلی دریافت نکردید برای دریافت لینک دانلود بعد از ورود به حساب کاربری به بخش تاریخچه پرداخت مراجه کنید 
  • مهم : در صورت اشکال در پرداخت با درگاه زرین پال از درگاه دوم ( زیبال ) استفاده کنید 
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.