کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی جان احمدی ( قابل سرچ )

کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی جان احمدی ( قابل سرچ )
نوع فایل
pdf
تاریخ انتشار
29 آگوست 2021
دسته بندی
35,000 تومان 25,000 تومان٪29 تخفیف

کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی
تالیف : فاطمه جان احمدی

کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی

 

توجه این نسخه قابلیت سرچ در متن را دارا میباشد

 

فصل اول: کلیات
فصل دوم: تمدن اسلامی
فصل سوم: نهضت علمی در تمدن اسلامی
فصل چهارم: نهادهای آموزشی در تمدن اسلامی
فصل پنجم: هنر در تمدن اسلامی
فصل ششم: تأثیر تمدن اسلامی بر تمدن غرب
فصل هفتم: ضعف و انحطاط تمدن اسلامی
فصل هشتم: ظرفیت های موجود در جهان اسلام
فصل نهم: انحطاط معنوی دنیای مدرن
فصل دهم: کتابنامه

 

کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی با رویکردی تحلیلی تاریخی در نه بخش از ابعاد، مبانی، مراحل شکل‏‌گیری و توسعه تمدن اسلامی و ادوار مختلف آن پرداخته و ضمن بررسی مفاهیم عنوان کتاب، از ماهیت و ساختار تمدن اسلامی و دوران اوج و افول آن سخن گفته است. در پایان هر بخش پرسشهایی به منظور خودآزمایی دانشجویان ارائه شده است.
کتاب حاضر عنوان ۲ واحد کتاب درسی میباشد که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تبیین شده است.

 

کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی نوشته دکتر فاطمه جان احمدی از کلیات و مفاهیم تاریخ ، معنای لغوی تاریخ و تمدن و عوامل پیشرفت تمدن ها تا تمدن اسلامی و …

 

 

مقدمه

 

نیاز روزافزون پژوهندگان و میراث بران تمدن اسلامی به فهم موضوعات تاریخی مرتبط با حوزه تاریخ تمدن، نگارنده را بر آن داشت تا با ارائه یافته های تاریخی به خوانندگان و انتقال بخشی از میراث گذشتگان به ایشان، در این مهم به انجام وظیفه بپردازد. زیرا خطیرترین مسئولیت ما حفظ تاریخ گران بهای فرهنگ و تمدنی است که میراث ارجمند و ارزشمندش از آن ملتی است که رسول اعظم از توانایی آنها در اکتساب علم در ثریا خبر داد.

بیان و ترسیم شگفتی های تمدن اسلامی در پنج تا شش قرن، برای دو واحد درسی ما را از پردازش کامل رویدادها و حاشیه پردازی باز داشته است و تنها تصویر بخش تاریخ پر فراز و فرود فرهنگ و تمدنی است که بکسر در حکومت نوپای پیامبر اکرم در مدینه النبی دارد و یک سر در سرزمین های فتح شده ای که گستردگی ارضی آنها از دروازه های سند آغاز تا دشت های وسیع جنوب اروپا کشیده می شد. پایداری اسلام در این عرصه وسیع قرنها به طول انجامید. این تداوم بی وقفه موجب شد تا جلوه ای پر معنا از مضامین اسلامی توأم با روح وحدت گرایی برخوردار از نگرش توحیدی جان گیرد.

کتاب پیش رو تلاشی است برای بازنمود مؤلفه های فرهنگ و تمدن اسلامی که با دستان پر توان مسلمانان جان گرفت و با تدبیر متفکران مسلمان بالنده شد و در سایه سار وفاق اسلامی گسترش یافت. بنیان غنی تمدن اسلامی که مؤلفه های آن (اخلاق، علم ، سیاست ، قوانین و …) بر مدار دین اسلام و آموزه های قرآنی و توجه به حیات نبوی و اهل بیت او بود به سرعت این تمدن را بر فراز سکوی مجد و عظمتی نشاند که همه تمدن های بعدش ریزه خوار خوان گسترده آن بودند.

 

 

معرفی کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی

کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی بیست و هشتمین کتاب از مجموعه تاریخ نشر معارف و نوشته فاطمه جان احمدی است که تمدن بزرگ اسلامی را از پیدایش تا انحطاط معنوی آن در دنیای مدرن بررسی کرده است.

درباره کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی
کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی تلاشی است برای بازنمود مؤلفه‌های فرهنگ و تمدن اسلامی که با دستان پر توان مسلمانان جان گرفت و با تدبیر متفکران مسلمان بالنده شد و در سایه‌سار وفاق اسلامی گسترش یافت. بنیان غنی تمدن اسلامی که مؤلفه‌های آن (اخلاق، علم، سیاست، قوانین و…) بر مدار دین اسلام و آموزه‌های قرآنی و توجه به حیات نبوی و اهل‌بیت او بود به سرعت این تمدن را بر فراز سکوی مجد و عظمتی نشاند که همه تمدن‌های بعدش ریزه‌خوار خوان گسترده آن بودند. به دیگر سخن دستاوردهای بی‌بدیل این تمدن که در طی قرن‌های متمادی افتخاراتی را برای ملل مظلوم به ارمغان آورده بود به سرعت به سرزمین‌های غیر مسلمان راه یافت و دستمایه‌ای شد برای خیزش فکری و جهش علمی مردمان آن سامان. روح مسالمت‌آمیز اسلامی با تکیه بر شعار برادری و مساوات قلوب رهیده مردمان خسته از ظلم را گرد خویش فراهم آورد و مُهر پایان به تمدن‌های فرسوده‌ای زد که جز پاره‌ای آداب و مناسک، ابنیه و معماری از آنها چیزی بر جای نمانده بود.

 

بدین ترتیب تمدن اسلامی پدیده‌ای خارق‌العاده و شگفتی برانگیز شد؛ تمدنی ایدئولوژیک با مجموعه‌ای از ساخته‌ها و اندوخته‌های معنوی و مادی، آداب و رسوم مشخص، سنن و معارف و علوم و فنون معین و مشترک که در همه وسعت ارضی تمدن اسلامی یکسان می‌نمود.

فاطمه جان‌احمدی کوشیده است تا با بازنمایی مؤلفه‌های فرهنگ و تمدن اسلامی، بخش مهمی از هویت امت واحد اسلامی و تاریخ پرفراز و فرود آن را با تأکید بر نقش عنصر ایرانیِ این هویت و حقیقت به تصویر کشد.

کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی دارای نُه بخش اصلی و مطابق با سرفصل‌های مصوب درس تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی است . مؤلف در بخش اول به بازنمایی اصطلاحاتی چون تاریخ، تمدن، فرهنگ و تجدد، تفاوتها، شاخصه‌ها، ارکان و علل و عوامل پایایی یا انحطاط هر یک به‌طور عام پرداخته است و در بخش دوم تمدن اسلامی، محدوده جغرافیایی و تاریخی، نظریه‌ها، مبانی، نشانه‌ها و ارکان، کم و کیف تأثیر فرهنگ و تمدن‌های پیشین در پیدایی تمدن اسلامی را بررسی کرده است. بخش سوم به نهضت شکوفایی علمی در تمدن اسلامی اختصاص یافته است. بخش چهارم به تاریخچه آموزش در اسلام و دوره‌های مختلف آن، سیر تحول آموزش و نهادهای آموزشی در تمدن اسلامی پرداخته است و در بخش پنجم به مقوله هنر، منشأ، قلمرو و ویژگی‌های هنر اسلامی و دوره‌های تاریخی و تحولات و ابعاد هنر اسلامی می‌پردازد.

در بخش ششم به ارزیابی تأثیر تمدن اسلامی بر تمدن غرب در حوزه‌های مختلف علم پرداخته است. بخش هفتم به علل رکود و ضعف تمدن اسلامی، علل و عوامل درونی و بیرونی آن اختصاص یافته است و در بخش هشتم برای برون‌رفت از وضعیت نه چندان دلخواه جهان اسلام و لزوم شناخت جهان و موقعیت مسلمانان و لزوم نگاه به آینده و ایجاد حرکت و روحیه بیداری، به ظرفیت‌های موجود در جهان اسلام پرداخته است. موقعیت جغرافیایی کشورهای اسلامی، مرزهای فرهنگی مسلمانان، منابع زیرزمینی، نیروهای انسانی و سرمایه‌های معنوی جهان اسلام، بخشی از موضوعات این بخش است، و بخش نهم به‌منزله هشدار و پیش‌گیری از آسیب‌های احتمالی، به وضعیت معنوی دنیای مدرن، مشکلات و انحطاط دامن‌گیر آن پرداخته است.

خواندن کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم
دانشجویان، پزوهشگران و علاقه‌مندان به تاریخ و تمدن اسلامی مخاطبان این کتاب‌اند.
بخشی از کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی
تاریخ پر فراز و فرود پیدایش تمدن غربی، رشد فزاینده علوم و فن‌آوری و شکل‌گیری نظام سرمایه‌داری در غرب، مشحون از نشانه‌های انحطاط معنوی و آثار بحران‌های درونی، گرایش به پوچی و آشفتگی‌های اجتماعی است.

تاریخ ظلمانی عصر قرون وسطی و سیطره همه‌جانبه آن بر نظام تمدنی غرب، اروپا را چند قرن در هاله‌ای از تاریکی و جهل فرو برد. فرهنگ رهبانیت‌زده افراطی که رسما بر همه ارکان آن مستولی بود، سالیان متمادی مانع از تحقق جدی اراده انسان و تأثیر آن بر رشد فرایند حقیقی تمدن انسانی شد. بسیاری از اندیشه‌گران برای رهایی تمدن غربی از چنین شرایطی، روی‌آوری به اومانیسم و انسان‌گرایی افراطی را تجویز نمودند. این بار نیز جامعه غربی به مهلکه‌ای دیگر کشانده شد و از حقیقت تمدنی دور گردید؛ تا جایی که مفهوم انسان از هم گسسته شد و معنای والای خود را از دست داد.

گذر از مفاهیم و مقولات قرون وسطایی و نفی همه مظاهر آن برای بنای رنسانس و بازگشت به میراث کهن یونانی و رومی (دوران طلایی غرب) آرام‌آرام شکل گرفت. روی‌آوری به عقل و حاکمیت بخشیدن به عقلانیت، طریقی برای رهایی از سنت و گشودن دریچه‌های نوخواهی بود. بدین ترتیب جنبش‌های ادبی، هنری، علمی و فلسفی در عصر بعد از رنسانس آغاز شد و مرحله ورود به قرون جدید را برای غربیان رقم زد. این همه تلاش سازمان‌یافته به تدریج به تحولات علمی و مکانیکی منجر شد که ثمره آن تولید مباحث جدید و کشف مفاهیم علمی نوین بود و از این‌سو نتیجه بلافصل پیدایی علوم و فنون و فن‌آوری غربی نیز وقوع انقلاب صنعتی در اروپا شد.

رشد فزاینده علوم و فن‌آوری به سروری مادی تمدن غربی انجامید. این کشفیات علمی رفته‌رفته جهان را از خود متأثر نمود. غربیان با تصرف و سیطره سرزمین‌های متعلق به تمدن‌های کهن – که با اهرم زور و ابزار تحقیر و توهین همراه بود – بر غرورشان افزودند. بدین‌رو نفی ملت‌های متمدن پیشین، کندن و خشکاندن ریشه سایر تمدن‌ها و به سخره گرفتن فرهنگ و آداب و رسوم آنها در دستور کارشان قرار گرفت. چیرگی مادی تمدن غرب و نفی تمدن‌های ریشه‌دار توسط آنها، موازنه تمدنی را برهم زد. آنچه به عقب‌ماندگی، حقارت، فقر و بیچارگی سایر تمدن‌های سلف انجامید، دامان غربیان را نیز آلوده کرد و آنان را در گردابی از پوچی درغلتاند و از اریکه غرور و سطوت فرود آورد.

در قرون اخیر مبارزه و تلاش جدی اندیشه‌گران غربی برای رهایی علمی جامعه تمدنی غرب از رخوت و پوچی سامان گرفت. از این پس تولید سازه‌های مفهومی فرهنگ مسیحیت و مبانی انسان‌شناختی و معرفت‌شناسانه برای بازگشت به اصل انسانیت آغاز شد؛ تا از این منظر مفاهیم و شرایط ویژه‌ای را برای چالش جدی گذشته و حال تمدنی فراهم آورند.

بی‌تردید در چنین شرایطی، تاریخ تمدن معاصر غرب بیش از هر زمان دیگری نیازمند عرضه و تولید مفاهیم جدید برای پاسخگویی به همه چالش‌های موجود در خود بود. به دلیل بروز رخدادهای مهم تاریخی در سایر مراکز تمدنی، بسیاری از عناصر فرهنگی غرب به انتقاد گرفته شد و بحران‌های عظیم و آسیب‌ها و تنگناهای نوینی در غرب رخ نمود. در پس غفلت و سرگردانی و البته مداومت در خصومت‌ورزی و تمسک به شرایط تحمل‌ناپذیری که دنیای غرب را فراگرفته بود، نشانه‌های رکود و انحطاط نمایان شد. بنابراین اندیشمندان غربی برای پشت‌سر نهادن این مرحله دشوار، شرایط جدیدی را برای زیست جمعی انسان غربی فراهم نمودند تا در این فضای جدید بتوان تولیدات فرهنگی مناسبی را تولید و عرضه کرد.

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد. 
  • درصورتی ایمیلی دریافت نکردید برای دریافت لینک دانلود بعد از ورود به حساب کاربری به بخش تاریخچه پرداخت مراجه کنید 
  • مهم : در صورت اشکال در پرداخت با درگاه زرین پال از درگاه دوم ( زیبال ) استفاده کنید 
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.