کتاب هندسه نسبیت ‌و بعد چهارم

کتاب هندسه نسبیت ‌و بعد چهارم
نوع فایل
pdf
تاریخ انتشار
۱۳ خرداد ۱۴۰۰
دسته بندی
تعداد بازدید
240 بازدید
40,000 تومان 30,000 تومان25٪ تخفیف
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

 

کتاب هندسه نسبیت ‌و بعد چهارم
نوشته:ردولف راکر
ترجمه:یوسف امیرارجمند
تعداد صفحات کتاب :۱۹۹
ناشر: انجمن فیزیک ایران
زبان:فارسی
سال چاپ:۷۴

 

 

کتاب هندسه ، نسبیت ‌و بعد چهارم

 

 

مروری بر کتاب
قوانین فیزیک کوانتومى حاکى از آن است که نوترینوها مى توانند از نوعى به نوع دیگر تبدیل شوند.

آزمایش هاى انجام شده در ژاپن و ایالات متحده نیز که براى آشکارسازى نوترینوهاى خورشیدى و نیز نوترینوهاى حاصل از سایر منابع اخترفیزیکى طراحى شده اند، به طور تجربى موفق به تایید امکان تبدیل نوترینوها از نوعى به نوع دیگر شده اند.همین مسئله در مورد نوترینوهاى خنثى هم صادق است به گونه اى که این نوترینوها نیز مى توانند به نوترینوهاى معمولى (که با سهولت بسیار بیشترى قابل آشکارسازى هستند) تبدیل شوند و بالعکس. نکته حائز اهمیت آنکه احتمال این تبدیل، به تناسب چگالى محیطى که نوترینوها در حال عبور از آن هستند، افزایش مى یابد.همین نکته بود که سبب شد تا «پاس» و همکارانش پیشنهاد انجام آزمایشى را ارائه دهند که خواهد توانست امکان سفر در زمان را به طور تجربى نشان دهد.در این آزمایش، باریکه اى از نوترینوهاى معمولى از یک مرکز تحقیقاتى واقع در قطب جنوب به سوى آشکارسازى در روى خط استوا ارسال خواهد شد. در هنگام عبور باریکه از میان کره زمین، بخشى از نوترینوها به نوترینوهاى خنثى بدل خواهند شد.ازآنجایى که این نوع نوترینوها قادرند از میان ابعاد بالاتر فراسوى جهان ما میان بر بزنند بنابراین زودتر از بقیه به آن سوى کره زمین خواهند رسید، به گونه اى که گویى از نور هم سریع تر حرکت کرده اند.اما همین که این نوترینوها از آن سوى زمین خارج شده و وارد اتمسفر شوند، دوباره تغییر نوع داده و به نوترینوهاى معمولى (که قابل آشکارسازى هستند) بدل خواهند شد.اما با توجه به چرخش زمین و در کمال تعجب، این نوترینوها (که سریع تر از نور حرکت کرده بودند) در زمانى پیش از زمان آغاز حرکت خود به مقصد خواهند رسید!

 

 

رودی راکر
این‌طور که از رزومه‌ش مشخصه، این آقا بیشتر از اون‌که به ریاضی‌دان بودنش شهره باشه به خاطر داستان‌های علمی و متون ترویجیش مشهوره. این کتاب هم بر خلاف اسمش کتاب خوبیه و نثرش بیشتر شبیه کتاب‌های ترویجیه تا کتاب‌های پژوهشی. یعنی تا جایی که ممکنه از حداقل ریاضیات (فرمول‌ها یا مفاهیم و اسامی) استفاده کرده و حتی اصول هندسهٔ اقلیدسی رو هم از صفر توضیح می‌ده.

زبان و نثر کتاب
شما این‌طور در نظر بگیرید که یه بچهٔ سوم راهنمایی این رو خونده‌بود و تقریبا فهمیده‌بود. حالا شاید یه جاهای کمی که ریاضی داشته و مثلا گفته فلان سطح رو می‌تونید خودتون با این انتگرال حساب کنید و از روش پریده‌بودم اون موقع. ولی اصلا آسیبی نمی‌زنه به روند کتاب. بعضی جاهاش هم ممکنه با صبر کردن و فکر کردن و تخیل کردن بهتر جلو بره. ولی عمدتا هر جا عدم شفافیتی داشته بعد از دو-سه صفحه خودش قضیه رو روشن می‌کرده. البته یه جاهاییش واقعا برام غامض و گنگ بود که جلوتر می‌گم درباره‌ش.
یه نکتهٔ جالب کتاب اینه که ریاضیه و نه فیزیک. یعنی چیزهایی که چندبار (احتمالا) توی کتاب‌های فیزیکی خوندید رو از یه منظر ریاضیاتی توضیح می‌ده و این خیلی می‌تونه کمک کنه به روشن و کامل شدن تصویری که تو ذهنتونه.

چهار فصل اول
توی این چهارفصل که بهترین جای کتابه از نظر من، نویسنده تمثیل پخستان رو می‌گیره و داستان رو جلو می‌بره و مفاهیم مربوط به ابعاد بالاتر و خمیدگی فضا-زمان و امثال این‌ها رو اول روی دنیای دوبعدی و حتی یک‌بعدی نشون می‌ده و بعد راجع به خودمون حرف می‌زنه. نیازی هم نیست که داستان پخستان رو از قببل خونده باشید که این داستان رو متوجه بشید. این قسمت از کتاب خیلی خوب و ساده نوشته شده و تقریبا همه‌فهمه.
اما یه جاهایی زیادی می‌ره تو فاز فلسفی و… . کتاب رو جذاب می‌کنه ها. ابعاد جدیدی هم برای تفکر باز می‌کنه. ولی یه جوریه. یعنی انتظار همچین چیزی رو از یه کتاب علمی نداریم قاعدتا.

سه فصل آخر
فصل پنج که راجع به نسبیت خاصه خیلی گنگ شد یه دفعه و فصل بعدش هم که راجع به سفر در زمانه خیلی زبانش غیر علمیه و همه چی تکراری محسوب می‌شه برام. خصوصا بعد از شاهکار آقا نولان دیگه این حرفا خیلی جذابیت گذشته رو نداره. از اواسط فصل هفت دوباره همه‌چی گل و بلبل می‌شه. به نظر می‌رسه هر چی مباحث به حوزه تخصصی نویسنده نزدیک‌تر باشه راحت‌تر توضیح می‌ده 🙂

کتابشناسی
جذاب‌ترین بخش کتاب ولی به نظرم بخش کتاب‌شناسی‌ش بود. آقای راکر کتاب‌شناسی کتابش رو به صورت تفصیلی نوشته یعنی برای هر کتابی حدود یکی-دو صفحه توضیح داده و بررسی کرده و از این جهت می‌تونه برای کسانی که علاقه دارن در این زمینه بیشتر مطالعه کنن، مفید باشه. خصوصا این که همه‌جور کتابی هم توی این بخش معرفی کرده: از نوشته‌های بورخس گرفته تا کتابای پژوهشی انیشتن!

خود کتاب
این کتاب سال ۷۴ تو ایران ترجمه شد و متاسفانه دیگه تجدید چاپ نشد و اگه خوش‌شانس باشید شاید بتونید نهایتا از تو کتابخونه‌ای پیداش کنید. یا اینکه نسخه pdf کتاب رو از وبسایت زی فایل دریافت کنید

 

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • همچنین با مراجمعه به بخش تاریخچه پرداخت میتوانید فایل های خود را دانلود کنید.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

 

  • توجه : شما عزیزان میتونید با ثبت نام در سایت و شارژ کیف پول خود از تخفیف بیشتر برخوردار شوید

 

نگهداری و بروزرسانی سایت هزینه هایی دارد. که شما عزیزان میتوانید در صورت تمایل از وبسایت زی فایل حمایت مالی کنید.

هزینه‌های فنی سایت، نگهداری و ارتقاء آن و وقتی که صرف میشود ، همگی نیازمند پول اند که شما عزیزان میتوانید از طریق کمک‌های مالی خود به فعالیت بیشتر ما کمک بسیاری کنی

 

از طریق لینک زیر میتوانید از وبسایت زی فایل حمایت مالی کنید 

حمایت مالی